İçeriğe geç
Anasayfa » The Beatles’ın Son şarkısı “Now and Then” Yayımlandı

The Beatles’ın Son şarkısı “Now and Then” Yayımlandı

Dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles’ın son şarkısı dinleyiciyle buluştu. Merakla beklenen “Now and Then” şarkısı John Lennon tarafından yazılmıştı. Lennon’ın 1978 tarihinde bestelediği “Now and Then” adlı şarkının bitirilmesi tam 45 yıl sürdü ve geçtiğimiz yıl yapay zeka teknoloji ile son halini aldı.

John Lennon 1980 yılında 40 yaşında New York’ta vurularak hayatını kaybetti. Lennon’ın eşi Yoko Ono, grubun 1995’te kariyer antolojisi hazırlarken olası bir kavuşma şarkısı olması düşünülen “Now and Then”in taslağının da bulunduğu kaseti, Paul McCartney’e göndermişti.

“Now And Then”, “Paul İçin” etiketinin olduğu kasette yer alan şarkılardan sadece biriydi. Şarkıların çoğu Lennon’ın New York’taki dairesinde piyano başında yaptığı kayıtlardan oluşuyordu. Lennon, “Now And Then”i, emeklilik dönemi olarak tabir edilen, hiçbir müzik şirketiyle sözleşmesinin olmadığı ve oğlu Sean’ı büyüttüğü bir dönemde yazdı.

Grup şarkıyı beraber bir stüdyoda kayıt altına almaya kalkmış ancak süreç yarıda kalmıştı. Uzun zamandır bu şarkıyı bitirmek isteyen McCartney’ye yapay zeka teknolojisi yardımcı oldu.

John Lennon’ın sesi yapay zeka aracılığıyla enstrümandan ayrılarak yeni yapılan şarkıda kullanıldı. Lennon’ın sesi, Peter Jackson’ın yönettiği “The Beatles: Get Back” adlı belgeseldeki demo şarkıdan alındı. Şarkıda dört grup üyesi de yer alıyor bu nedenle bu şarkı, grubun birlikte yaptığı “son şarkı” olarak nitelendiriliyor.

Grubun üyeleri John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr, 1960’ların başında müzik dünyasına bomba gibi düşerek, sayısız unutulmaz hit parçaya imza attı. Albümleri dünya çapında milyonlarca kopya sattı ve birçok ülkede bir numara oldu. “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” (1967) albümü, döneminin en önemli albümlerinden biri olarak kabul edilirken, “Revolver” (1966) ve “Rubber Soul” (1965) gibi diğer çalışmaları da müzik eleştirmenleri tarafından övgü aldı.

The Beatles, döneminde pek çok ödül kazandı. Grup, 1965 ve 1968 yıllarında Grammy Ödülleri’nde “Yılın Kaydı” dalında ödül kazandı. Ayrıca, 1970 yılında da Grammy Ödülleri’nde “En İyi Albüm” ödülünü “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” albümüyle kazandı. Toplamda, The Beatles 7 Grammy Ödülü kazandı.