İçeriğe geç
Anasayfa » Picasso’nun Saatli Kadın Tablosu 139 Milyon Dolara Alıcı Buldu

Picasso’nun Saatli Kadın Tablosu 139 Milyon Dolara Alıcı Buldu

Kübizm akımının öncülerinden İspanyol ressam Pablo Picasso’nun ilham perisi Fransız model Marie-Therese Walter’ı resmettiği Saatli Kadın (Femme a la Montre) adlı tablosu 139 milyon dolara satıldı.

Ressamın 1932’de çizdiği tablo, sanatçının bugüne dek en pahalıya satılan ikinci eseri oldu. Tablo ayrıca bu yıl herhangi bir müzayedede satılan en pahalı eser oldu. Picasso’nun aynı zamanda sevgilisi olan Walter’ı resmettiği eser, Sotheby’s müzayede evi tarafından yapılan açık artırmada alıcı buldu. BBC’nin haberine göre tablo açık artırmaya çıkmadan önce 120 milyon dolara alıcı bulması bekleniyordu.

Picasso’nun müzayedede satılan en pahalı tablosu ise 2015 yılında Christie’s müzayedesinde 179,3 milyon dolara alıcı bulan Cezayirli Kadınlar isimli eseri olduğu biliniyor.

Daha önce 1968’de sanat koleksiyoncusu Emily Fisher Landau tarafından satın alınan Saatli Kadın’ın yeni sahibinin ismi açıklanmadı. Picasso’nun birçok eserine konu olan Walter’ı tasvir eden Saatli Kadın, modeli mavi bir arka planın önünde koltukta otururken gösteriyor. Picasso’nun “altın ilham perisi” olarak anılan Walter, ressamla 17 yaşındayken Paris’te tanışmıştı. O dönemde 45 yaşında ve Ukraynalı balerin Olga Khokhlova ile evli olan ressam, genç kızla gizli bir ilişkiye başlamıştı.

1881’de Malaga’da doğan ancak Barselona’da büyüyen Picasso, 1904’te Paris’e taşındı ve 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri haline geldi. Dehasını genç yaşlarda ortaya koyan ve çok uzun ömürlü bir yaratıcılık gösteren sanatçı, biçimden biçime girdiği halde yine de tutarlı kalan yenilik arayışlarıyla 20. yy. sanatını tümüyle etkiledi. Kübizmin öncüsü oldu. Yaşamı boyunca birçok kez kent ve atölye değiştirdi, çalkantılı bir aşk hayatı sürdürdü. Hayat arkadaşları yaşamında ve sanatında önemli bir rol oynadılar. Dört çocuğu vardı ve 1973 yılında 92 yaşında Fransa’da hayata gözlerini yumdu.