İçeriğe geç
Anasayfa » Pera Müzesi’nden Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Program

Pera Müzesi’nden Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Program

Pera Müzesi, Cumhuriyet’in 100. yılına özel 29 Ekim 2023 Pazar günü bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak. Müzeyle özdeşleşen Türk Müziği Konserlerinde dinleyiciler bu ay Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri’ni dinleme fırsatı bulacak. Ayrıca müze ziyaretçileri için Cumhuriyet Bayramı’na özel ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek.

100. Yıl’a Özel Repertuvar

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, günümüzün usta yorumcuları ve sâzendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirdikleri Türk Müziği Konserlerine “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri” ile devam ediyor.

Sinan Sipahi koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın anısına saygıyla düzenlenen, sunuculuğunu Osman Nuri Özpekel’in yaptığı konser serisinin bu ayki misafir solistleri Burcu Göktürk ve İbrahim Suat Erbay olacak. Konser, 29 Ekim Pazar günü saat 15.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda dinleyicilerle buluşacak.

Saz Sanatçıları
Osman Nuri Özpekel – Ud
Aziz Şükrü Özoğuz – Keman
Lütfiye Özer – Kemençe
Ayşe Ayan – Kanun
Gamze Ege Yıldız – Tanbur
Gökhan Sığırtmaç – Viyolonsel

Özel Rehberli Turlar

Pera Müzesi, Cumhuriyet’in 100. Yılında, konser programının yanı sıra koleksiyon sergilerine yönelik ücretsiz turlar da sunuyor. Ziyaretçiler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın “Oryantalist Resim Koleksiyonu”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu” ile “Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu”ndan eserlerin yer aldığı kalıcı sergileri, 12.00 – 14.30 saatleri arasında rehberli turlarla gezebilecek.

Rehberli Tur Programı
Kahve Molası sergi turu: 
12.00 – 12.30
Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergi turu: 12.30 – 13.30
Kesişen Dünyalar ve Osman Hamdi Bey sergi turu: 13.30 – 14.30

Rehberli sergi turları ücretsizdir ve dili Türkçedir. Kontenjan sınırlıdır. Tura katılmak isteyenler resepsiyon@peramuzesi.org.tr adresinden rezervasyon yaptırılabilir.