İçeriğe geç
Anasayfa » Muhatabı Olmayan Mutfak 6 Ocak’ta İMALAT-HANE’de Açılıyor

Muhatabı Olmayan Mutfak 6 Ocak’ta İMALAT-HANE’de Açılıyor

TUNCA’nın sanat çalışmalarının önemli bir parçası olan yemek pişirme pratiği ve 20. yüzyıl ütopyaları zemininde yaptığı tarihsel araştırmalarının ürünü olan kişisel sergisi “Muhatabı Olmayan Mutfak”, 6 Ocak’ta İMALAT-HANE’de izleyiciyle buluşuyor.

Sanatçının 6 Ocak-6 Nisan 2024 tarihleri arasında, iki hafta arayla farklı disiplinlerden uzmanların katılımıyla düzenleyeceği yemek performanslarında, pişirilen yemekler eşzamanlı olarak izleyiciye servis ediliyor. Jorela Karriqi iş birliği ile mekâna özgü tasarlanan sergi kurgusu içinde düzenlenecek performanslar, konuk ve izleyici arasında interaktif karşılaşmaların yaşanacağı bir yemek daveti sunuyor.

Muhatabı Olmayan Mutfak 6 Ocak’ta İMALAT-HANE'de Açılıyor

2014 yılından bu yana gastronomi ve sanat bağlamında performanslar gerçekleştiren TUNCA, desenden, heykel, video ve performans formlarına uzanan çok yönlü bir pratiğe sahip. Resmi tarihlerden bireysel hikâyelere “hafıza”nın devasa katmanları arasında gezinen sanatçı tanıklık olgusunu, belgeselciliğin ve işaret ediciliğin ötesinde çerçeve içine alır. Kullandığı fotografik belgeler, TUNCA’nın öznel belleği ile birleşir ve ardından kağıt üzerine bir başka kimyasal tortu olan füzen ile aktarılır. Sanatçının araştırma odaklı pratiği tarih yazımı ile ilgilidir, geçmişi kazıyla gün ışığına çıkarır, yeniden kurgular ve canlandırır. TUNCA’nın, İMALAT-HANE’nin eser üretim desteği ile hazırlanan “Muhatabı Olmayan Mutfak” adlı yemek performans serisi programını web sitesinden takip edebilirsiniz.