İçeriğe geç
Anasayfa » Michelangelo’nun Gizli Odası Ziyarete Açılıyor

Michelangelo’nun Gizli Odası Ziyarete Açılıyor

Michelangelo'nun Gizli Odası Ziyarete Açılıyor

Rönesans dönemi İtalyan sanatçılarından Michelangelo Buonarroti‘nin Floransa kentindeki gizli odası 15 Kasım’da ziyarete açılıyor. Döneminin önde gelen ressam, heykeltıraş ve mimarı olan Michelangelo’nun Floransa’daki Medici Şapelleri’nde 1975 yılında keşfedilen ve “gizli sığınağı” olarak tanımlanan odası, halka açılmaya hazırlanıyor.

Duvarlarında Michelangelo’ya atfedilen karakalem çizimlerin olduğu belirtilen oda, 15 Kasım 2023-30 Mart 2024 arasında önceden rezervasyon yapanların ziyaretine açılacak. Odaya aynı anda sadece 4 kişi girebilecek. Odaya alınacak ziyaretçi sayısı haftalık 100’le sınırlı olacak ve odada kalış süresi 15 dakikadan uzun olmayacak.

Gizli odanın hikayesi

Bir halk isyanı şehrin Medici yöneticilerini 1527’de sürgüne göndermişti ve Michelangelo, daha önce onun eserini himaye etmelerine rağmen aileye ihanet etmiş ve onların yönetimine karşı Floransalı dostlarıyla aynı safta yer almıştı. Birkaç yıl sonra yeniden iktidara gelmeleriyle 55 yaşındaki sanatçının hayatı tehlikeye girdi.

Michelangelo, Papa VII. Clemens’in verdiği idam cezasından kaçmak için 2 ay boyunca saklandı. Odadaki tek ışık kaynağı, Michelangelo’nun yukarıdaki sokağı görebildiği küçük bir pencereden geliyor. Sonunda Medici’ler tarafından affedildi ve sanatçının Sistine Şapeli ve Medici aile mezarı üzerindeki çalışmalarını tamamlayabilmesi için ceza papa tarafından kaldırıldı. Michelangelo, 1534’te Floransa’dan Roma’ya doğru yola çıktı.

Medici Şapelleri’nin o dönemdeki direktörü Paolo Dal Poggetto gizli odayı, müzeye yeni bir çıkış inşa etmek için bölüm ararken 1975 yılında ortaya çıkardı. Poggetto bir gardırobun altında, 10 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde olan odaya çıkan bir kapak buldu. Odanın 1955 yılına kadar kömür depolamak için kullanıldığı ancak daha sonraki 20 yıl boyunca kapalı kaldığı açıklandı.