İçeriğe geç
Anasayfa » Mert Diner “Gözden Uzak” Sergisiyle İMALAT-HANE’de

Mert Diner “Gözden Uzak” Sergisiyle İMALAT-HANE’de

Mert Diner “Gözden Uzak” Sergisiyle İMALAT-HANE'de

Mert Diner, “Gözden Uzak” (Out of Sight) isimli yeni sergisi ile 20 Ocak tarihinde İMALAT-HANE’de izleyiciyle buluştu. Sanatçının “Lovely Fucking Greys”, “Uncanny States” ve “Leave Us Alone” isimli serileri 6 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

Mert Diner’in “Gözden Uzak” başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor. Bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hâle getirmeye çalışıyor.

Küratör ve yazar Deniz Kırkalı, sergiyi şu sözlerle anlatıyor: “İMALAT-HANE’nin giriş katında Mert Diner’in üç farklı seriye evrilmiş ve 2016-2022 yılları arasında farklı mekânlarda sergilenmiş işlerini görüyoruz. İlk odada karşımıza çıkan Lovely Fucking Greys isimli seri, Mert’in pratiğinin merkezinde olan ‘üstünü örtme’ meselesinin ve biçimle ilgili jestinin en belirgin ve doğrudan işlendiği resimler. Girişteki duvarda bizi karşılayan çizimleri, bu üç seriye ek olarak pratiğinin anlayış olarak evrildiği güncel noktayı temsil ediyor. Mekânın içerisinde ilerledikçe, renk paletinin değişimini, üstünü kapatma başarısızlığının kabulünü, örten katmanların saydamlaştığını, altta kalan imgelerin kenarlardan ısrarla sızmaya devam ettiğini görüyoruz. Mekânda bir tur atıp, girişteki duvara geri geldiğimizde Diner’in yavaş yavaş üstündeki yüklerden, altına saklandığı katmanlardan arındığını; resimlerinin arkasındaki kişisel tarihini açmak üzere görsel ipuçları veren çizimleriyle, yani pratiğinin en samimi ve cömert hâliyle izleyiciyi mekâna davet ettiğini görüyoruz.”