İçeriğe geç
Anasayfa » Just Stop Oil Protestocularından Velázquez Eylemi

Just Stop Oil Protestocularından Velázquez Eylemi

Just Stop Oil grubundan iki aktivist, Londra Ulusal Galeri’de bulunan ve Velázquez’in “The Rokeby Venus” (Aynadaki Venüs) olarak bilinen ünlü yağlıboya tablosunu kaplayan koruyucu cam paneli hedef aldı.

Daha önce ünlü sanat eserlerini ve kamu binalarını hedef alan benzer protestolara öncülük eden Just Stop Oil, Pazartesi günkü eyleminin İngiltere hükümetinin İngiltere’deki fosil yakıtların araştırılması, geliştirilmesi ve üretimine yönelik tüm lisansları derhal durdurmasını talep etmek olduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre, Just Stop Oil protestocuları cam panele çekiçle vurdu ve ardından galerideki insanlara şunu söyledi: “Kadınlar oy vererek oy alamadılar. Artık söz değil icraat zamanıdır.” “Siyaset bizi yüzüstü bırakıyor. 1914’te kadınları başarısızlığa uğrattı, şimdi de bizi başarısızlığa uğratıyor. Yeni petrol ve gaz milyonları öldürecek. Sanatı seviyorsak, yaşamı seviyorsak, ailelerimizi seviyorsak Petrolü Durdurmalıyız.” diye eklediler.

Polis, iki kişinin suç teşkil eden hasar şüphesiyle tutuklandığını belirtti. Tablo konservatörlerin inceleyebilmesi için sergiden geçici olarak kaldırıldı.

Velázquez’in “Rokeby Venus” tablosu, aşk tanrıçası Venüs’ü, sırtı izleyiciye dönük olarak bir yatağa uzanmış ve oğlu Cupid yüzüne bir ayna tutarken tasvir ediyor. Tablo, 1914’te kadın hakları aktivisti Emmeline Pankhurst’ün hapsedilmesini protesto etmek için oy hakkı savunucusu Mary Richardson tarafından hedef alınmıştı. Tabloda o dönemde birçok kesik vardı ancak daha sonra onarıldı.

Polis, memurların Pazartesi günü sivil itaatsizlik stratejilerinin bir parçası olarak yavaş yürüyen ve Londra’nın merkezindeki Whitehall’da trafiği engelleyen Just Stop Oil protestocularının da tutukladığını söyledi.