İçeriğe geç
Anasayfa » İsrail, Greta Thunberg’in İsmini Ders Kitaplarından Kaldırıyor

İsrail, Greta Thunberg’in İsmini Ders Kitaplarından Kaldırıyor

İsrail Eğitim Bakanlığı, iklim aktivisti Greta Thunberg’in Filistin’e destek açıklamasının ardından, Thunberg’in isminin tüm ders kitaplarından çıkarılmasına karar verdi.

Thunberg, geçtiğimiz hafta sonu sosyal medya platformu X’te “Gazze’yle birlikteyim” yazan bir dövizle paylaşım yapmıştı. Buna karşılık olarak, İsrail Eğitim Bakanlığı, Hamas’ın İsraillileri hedef alan saldırılarına dikkat çekerek Thunberg’in eğitici ve ahlaki bir rol model olmaktan çıktığını belirtti.

İsveçli aktivist, paylaşımında “Dünya sesini yükseltmeli ve Filistinliler için acil ateşkes, adalet ve özgürlük çağrısı yapmalı” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama, İsrailli iklim aktivistlerinin tepkisine neden oldu.

Thunberg’e “Gazze’yle ilgili paylaşımlarınızdan dolayı derin bir acı, şok ve hayal kırıklığı yaşadık” ifadeleri içeren bir açık mektup gönderildi. Ayrıca İsveçli aktiviste Hamas’ın işlediği suçlara dikkat etmesi önerisinde bulunuldu.

Greta Thunberg’in duruşu aynı zamanda İsrail ordusu tarafından da tepkiyle karşılandı. İsrail ordusunun sözcüsü Arye Sharuz Shalicar, “Benim görüşüme göre, kim bir şekilde Greta’yla bağlantılıysa o bir terör destekçisidir” ifadelerini kullanarak Thunberg’i eleştirdi. Ancak Shalicar daha sonra bu ifadeleri için özür dilemiş ve “derin bir acı duygusuyla” konuştuğunu söyledi.

İsrail – Gazze Saldırıları

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda, Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, 2 bin 55’i çocuk, bin 119’u kadın ve 217’si yaşlı olmak üzere 5 bin 87 kişinin hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 15 bin 273’e yükseldi. İsrail ise Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1400 kişinin öldüğünü ve 5 bin 132 kişinin yaralandığını belirtiyor.

Greta Thunberg

Greta Thunberg, genç yaşta iklim değişikliği aktivizmiyle dünya çapında tanınan bir isim haline gelmiştir. İklim krizine karşı yaptığı çığır açıcı eylemlerle ve BM İklim Zirvesi gibi önemli platformlarda yaptığı konuşmalarla dikkat çeken Thunberg, genç nesiller arasında iklim bilincinin artmasına büyük katkıda bulunmuştur.