İçeriğe geç
Anasayfa » Fazıl Say’ın İsviçre Konserleri İptal Edildi

Fazıl Say’ın İsviçre Konserleri İptal Edildi

Dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say, Filistin konusundaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle İsviçre’de vereceği konserlerin iptal edildiğini duyurdu. Say, İsviçre’nin Zürih, Bern, Cenevre ve Luzern kentlerinde 23-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmesi planlanan konserlerin, “İsrail-Filistin gerilimi konusundaki sosyal medyada yansıttığı fikirleri” gerekçe gösterilerek iptal edildiğini belirtti.

Sanatçı, konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Avrupa’da ifade özgürlüğüne güven duyduğunu düşündüğünü ve bu olayın kendisi için rahatsız edici olduğunu ifade etti.

Fazıl Say’ın konser iptallerine tepki hükümet kanadından da geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sanatçının İsrail’in Filistin’deki saldırılarına karşı çıkmasının Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesini kınadı. Çelik, “Karanlık bir zihniyet, medeniyetin tüm değerlerini yok etmek istercesine, İsrail’in insanlık dışı saldırganlığına karşı çıkan ve barışı savunan üniversite öğrencilerini, aydınları, yazarları, sporcuları ve sanatçıları hedef alıyor” dedi.

Fazıl Say, İsviçre merkezli Migros firmasının konser organizasyon biriminin kendisini programdan çıkardığını belirtti. Migros firması ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Konser iptallerine rağmen, Migros’un kültürel etkinliklerinden sorumlu bölümünün internet sitesinde Fazıl Say’ın konserinin halen programda yer aldığı görülüyor. Sanatçının piyanistliğinin yanı sıra besteci kimliği de vurgulanarak, “Dünyanın seçkin orkestralarıyla birlikte çalan, Türkiye’nin klasik müzik yıldızı” olarak tanıtılıyor.

Fazıl Say, bu olayın ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu krizi sürecinde toplamda 3 tweet ve bir video yayımladığını belirterek, barıştan yana olduğunu ve açıklamalarının barış içerdiğini vurguladı. İsrail’e yıllardır gittiğini, terör olaylarından üzüntü duyduğunu ve bu dertli konuda iki tarafı da anlamaya çalıştığını ifade eden Say, Netanyahu’nun savaş politikasını yanlış ve canice bulduğunu ve Erdoğan’ın sağduyulu ve barışçıl yaklaşımını desteklediğini belirtti.