İçeriğe geç
Anasayfa » Elif Erkan “In Bloom” Sergisiyle The Pill’de

Elif Erkan “In Bloom” Sergisiyle The Pill’de

Elif Erkan, 30 Kasım 2023’te THE PILL’de sanatseverlerle buluşuyor. “IN BLOOM” adını taşıyan sergi, 21 Ocak 2024 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Erkan bu sergi ile Türkiye’nin modernleşme sürecinde belirli bir döneme özgü bir kültürel icat olarak yaz tatili ve yazlık konutu keşfediyor. Bu süreç, iş hayatı dengesi, performans ve sosyal sınıfın yanı sıra toprak kullanımı ve konut gelişimi gibi evrimleşen kavramları bir arada tutuyor ve bunları sömürgeleştirici faaliyetler olarak ele alıyor.

Sergi, iç içe geçmiş bir enstalasyon gibi işleyerek, soyut, oyulmuş, yerleşilmemiş bir formda konut modellerini temsil eden bir dizi mermer heykel etrafında odaklanıyor ve onların “ev” ile ilişkilendirilen fikirlerden nasıl kopuk olduğunu iletmek için kullanılıyor. Elif Erkan, mermeri kullanarak malzemenin organik özelliklerinden ve hem akan suyla hem de mutfak ve banyo tasarımlarıyla ilişkilendirilen özelliklerinden faydalanıyor; böylelikle evcilik kavramını içeriden dışarı çeviriyor.

Çevresindeki manzara resimleri ve bulmaca parçaları, modern yazlık konut projelerinin karşılamak zorunda olduğu üçlü tasarım arayışını mizahi bir şekilde genişletiyor: ev, spekülasyon nesnesi olarak işlev görmeli; plajlara yakın olmalı; manzarası olmalı. Bu evlerin karşılaştığı bulunan manzara resimleri, aynı şeyin sıkıcı tekrarı ve zamansal aşınma referansı olarak pas ve monokrom bej boya arkasına gizlenmiş durumda. Engellenmiş pencereler gibi, onlar “içeri bakarken dışarıya bakma” romantik fikrini, yapı inşaatında kullanılan bir cephe tekniği olan sgrafitto kullanarak modernist bir soyuta dönüştürüyorlar. Erkan’ın bulmaca parçalarının merkezinde idealize edilmiş pozlarda evcil hayvanların parçalanmış görüntüleri, deri gibi plastisinden oluşan ve bulmacalarla birlikte yaşayan bir organizma gibi eş zamanlı olarak büyüme ve çürümeyi işaret ediyor, bu da mevsimsel olarak evcil hayvanların benimsenmesine ve aynı anda terk edilmesine işaret ediyor. Sanatçının kendi arşivinden büyük fotoğraf baskıları, terk edilmiş yazlık evlerin ve çöp kutularının, enstalasyonun içine dalmış, belgesel bir zemin sağlıyor.

Modernist projede yaz tatili, orta sınıf iş gücünün yaşam tarzlarını mühendislik etmek ve hesaplanmış dinlenme süreleri ve boş zaman etkinlikleriyle üretkenliği yönetmek için bir araçken, inşaat patlaması sahil alanlarını inşaat arazilerine dönüştürerek manzarayı dönüştürüyordu. Erkan’ın enstalasyonu, Türkiye’de geçmişteki modernlik hayallerine ve 1980’lerin ve 1990’ların liberal kalkınma politikalarının ardından gelen kolektif hayal kırıklığına sağlam duygusal bağlarla bu kolektif hafızayı etkinleştiriyor.

Elif Erkan’ın heykel ve enstalasyon odaklı bir yaklaşıma dayanan sanatsal pratiği, geleneksel heykel malzemelerinin duygusal ve psikolojik ilişkilerini, antik mitolojileri ve pop kültürü birleştiren anlatısal düzenlemelerde günlük tüketim nesneleri ile birleştirir. Fotoğrafçılık geçmişinden beslenen Elif Erkan’ın süreci, olayın malzemesel etkinliği ile belgelenmesini aynı anda içerir.

Elif Erkan

Elif Erkan, Städelschule Frankfurt’tan (2013) bir lisans ve Otis College for Art and Design, Los Angeles’tan (2016) bir MFA derecesine sahiptir. Onun solo sergileri arasında La Bocca Della Vérita, Ve.sch Kunstverein (Viyana, 2023); What is it that possesses me? Weiss Berlin (Berlin, 2018); Bag Answers, Kunstverein Heidelberg (Heidelberg, 2017); Ex Oriente Lux, Park View (Los Angeles, 2016); Konzentration der Kräfte, Kunsthalle Portikus (Frankfurt, 2015) ve M.E. – I like your backpack, WIELS (Brüksel, 2014) bulunmaktadır. Son dönemde Sculpture Garden, Geneva Biennale (Cenevre, 2022); To Exhibit in Case of Emergency, Cité international des Arts (Paris, 2021); What Remains Is What The Poets Found, PS120 (Berlin, 2019); Work Loves Me, Lanserhaus (Bolzano, 2018); Paroxysm of Union, Kunsthalle Freeport (Atina, 2017) ve Capital Debt, Territory, Utopia, Hamburger Bahnhof (Berlin, 2016) gibi grup sergilerine katılmıştır. Elif Erkan, Hessische Kulturstiftung Bursu ile Cité Internationale des Arts, Paris’te bir konaklama hakkı kazanmış ve 2015-2016’da DAAD Seyahat Bursu ile Villa Aurora Berlin bursunu almıştır.

Elif Erkan (d. 1985, Ankara, Türkiye), Viyana’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Sergi hakkında bilgi için tıklayın