İçeriğe geç
Anasayfa » Ece Bağcı’nın Kuru Otlar Üstüne’deki Rolüne ABD’den Ödül

Ece Bağcı’nın Kuru Otlar Üstüne’deki Rolüne ABD’den Ödül

Ece Bağcı, Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne filminde canlandırdığı Sevim karakteriyle 59. Chicago Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Performans dalında Gümüş Hugo ödülünün sahibi oldu.

Festival sitesinde Ece Bağcı’nın, Sevim karakterini büyük yoğunluk ve derin incelikle yorumladığı ve ödülü bu nedenle hakkettiği açıklanmıştır. 16 yaşındaki Ece Bağcı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü’nde eğitimine devam ediyor. İlk sinema filmi “Kuru Otlar Üstüne” olan Bağcı daha önce “Romeo ve Juliet”, “İnsan Çağı”, “Troyalı Kadınlar” gibi oyunlarda da yer aldı.

Kuru Otlar Üstüne

Öğretmen Samet, Anadolu’nun ıssız bir köyünde zorunlu memurluk yapar. Ancak hayali İstanbul’da yeni bir göreve atanmaktır. Samet’in öğrencileri arasında yakın olduğu 14 yaşındaki Sevim de vardır. Sevim’in defterinde Samet’e hitaben yazılmış kalplerle bezeli bir aşk mektubu başka bir personel tarafından bulunur. Hem Samet hem de Sevim küçük düşer. Samet suçlamadan adını temize çıkarmaya çalışırken köy kurallarına uyma zorluğuyla karşı karşıya kalır. Her taraftan saldırıya uğradığını hisseden Samet, komşu köyden meslektaşı ve inatçı arkadaşı Nuray’a başvurur.

Filmin başrollerinde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici yer alıyor. “Kuru Otlar Üstüne”, Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandırmıştı. Türkiye prömiyerini 30. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapan “Kuru Otlar Üstüne” vizyondaki ilk üç hafta sonunda gişenin zirvesinden inmedi. Aynı zamanda ülkemizin Oscar aday adayı olarak seçildi ve uluslararası festivallerde yolculuğunu sürdürüyor.