İçeriğe geç
Anasayfa » Artizan Sanat’tan Yılın İlk Etkinliği: Doğu’ya Doğru “Towards East”

Artizan Sanat’tan Yılın İlk Etkinliği: Doğu’ya Doğru “Towards East”

Beyoğlu Belediyesi Artizan Sanat’ın 2024 yılı ilk etkinliği İtalyan sanatçı Francesca Biondi’nin Doğu’ya Doğru sergisi oldu. 6 Ocak’ta başlayan sergi, 20 Ocak tarihine kadar ziyarete açık olacak. Asya’ya tek başına yaptığı yolculuğun hikâyesini anlatan bu sergide sanatçı, amacın varış yeri değil yön olduğunu vurguluyor.

Sanatçı doğduğu yer olan Güney İtalya ile doğu arasındaki kültürel boşlukları ve peyzaj özelliklerini daha iyi anlamak için yolculuğa çıkmaya karar verir. Mart 2018’den Ocak 2020’ye kadar yaklaşık iki yıl süren seyahat Türkiye, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Çin, Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Myanmar, Hindistan, Nepal ve Pakistan’la birlikte 15 ülkeyi kapsıyor. Toplumsal yaşam geleneklerinin ve doğayla saygılı ilişkinin hâlâ var olduğu, otantik ve ticari veya turistik amaçlarla yapay olmayan yerler arıyor.

Biondi bu yolculuğunu resim üzerinden anlatıyor. Çünkü resim, anılarının bilinçli ve bilinçdışı içeriğini işleyip iletmesini, sanatın evrensel dili sayesinde hikayesini herkesle paylaşabilmesini sağlıyor. İstediği, tasvir ettiği konuların sembol ve renklerini gözlemleyerek karşılaştığı mekanları hayal etme konusunda geniş bir imkân sunmak. Amaç ziyaretçilerin resimleri yapılan, günlük yaşamlarında anlatılan yerleri ve kişileri keşfetmesi, tanımış hissine kapılması.

Sanatçının gezici sergi projesi, İtalya’daki ilk performansından sonra, Doğu ile Batı arasındaki bağlantıları keşfetmeye devam etmek için şimdi Asya’da devam ediyor. Sergi boyunca yapılacak sanatçı konuşmalarının amacı bu bağlantıları keşfedebilmek, yerel halkın katkılarından ve katılımcıların izlenim ve meraklarından yola çıkarak seyahat deneyimine ilişkin ilham vermek. Francesca Biondi başkalarıyla tanışmak, dünyaya ve kendisine dair bakış açısını genişletme fırsatı sunan bu projeyi kendisi için değerli bir hediye olarak görüyor ve bu yolculuğu izleyicilerle birlikte yaşamayı diliyor.   

Detaylı bilgi için Artizan Sanat