İçeriğe geç
Anasayfa » 96. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu, Törene Gazze Damga Vurdu

96. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu, Törene Gazze Damga Vurdu

96. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu, Törene Gazze Damga Vurdu

96. Oscar Ödülleri, Los Angeles’ta bulunan Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Oppenheimer, En İyi Film Ödülü dahil 7 dalda ödül kazanırken, geceye Gazze’de yaşanan katliamlara karşı yapılan tepkiler de damga vurdu.

Oscar gecesinde Christopher Nolan’ın Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatını konu alan Oppenheimer filmi, En İyi Film ödülünü kazandı. 13 dalda aday gösterilen filmin yönetmeni Christopher Nolan ise “En İyi Yönetmen” ödülüyle başarı elde etti.

96. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu, Törene Gazze Damga Vurdu

Filmde Oppenheimer’ı canlandıran İrlandalı aktör Cillian Murphy ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Oppenheimer’daki rolüyle dikkatleri çeken ve “Iron Man” karakteriyle ünlenen Robert Downey Jr. ise ilk Oscar’ına “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüyle ulaştı.

Oscar törenindeki öne çıkan ödüller:

En İyi Film: Oppenheimer

En İyi Yönetmen: Chistopher Nolan – Oppenheimer

En İyi Kadın Oyuncu: Emma Stone – Poor Things

En İyi Erkek Oyuncu: Cillian Murphy – Oppenheimer

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Robert Downey Jr. – Oppenheimer

En İyi Özgün Şarkı: What Was I Made For? – Barbie

En İyi Film Müziği: Oppenheimer

En İyi Sinematografi: Oppenheimer

En İyi Görsel Efekt: Godzilla Minus One

Yönetmen Glazer’dan Gazze’ye destek

Ödül töreninden önce Dolby Theatre önünde toplanan Filistin destekçisi göstericiler, Gazze’de acil ateşkes için gösteri yaptı ve yolu kapadı. Gazze’ye destek gösterisi nedeniyle ödül töreni bir süre geç başlarken, Gazze’de acil ateşkes talebinde bulunan Hollywood oyuncuları da kırmızı halıda yakalarında ateşkesi sembolize eden broşlarla poz verdi.

96. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu, Törene Gazze Damga Vurdu

“Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Holokost’u anlatan “Zone of Interest” filmiyle ödül kazanan Jonathan Glazer, ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada Gazze’deki işgale tepki gösterdi.

Glazer, yaptığı konuşmada, “Şu an burada Gazze’deki bir işgal ile gasp edilen Holokost’u ve Yahudiliklerini reddeden kişiler olarak karşınızda duruyoruz. Bu işgal pek çok masum insan için çatışma getirdi, ister İsrail’deki 7 Ekim kurbanları olsun, isterse halen Gazze’de devam eden saldırılar olsun, hepsi bu insanlıktan çıkarma eylemlerinin kurbanları” şeklinde konuştu.