İçeriğe geç
Anasayfa » 27. İstanbul Tiyatro Festivali Başladı

27. İstanbul Tiyatro Festivali Başladı

27. İstanbul Tiyatro Festivali Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim’de başladı. Programında yerli ve uluslararası toplam 19 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getiriyor. Işıl Kasapoğlu’nun küratörlüğünde düzenlenen festival 25 Kasım’a kadar devam edecek.

Festival 20. yüzyılda devrimci bir yaklaşımla dansı yeniden tanımlayan isim olarak kabul edilen Pina Bausch’un topluluğu Tanztheater Wuppertal’den Café Müller ile başlangıç yaptı. Festival, ilk haftasında Flu Lysistrata ve Geçen Yaz Birdenbire’yi de ağırladı. Tennessee Williams’ın en şiirsel oyunlarından Geçen Yaz Birdenbire Amerikalı yönetmen Jason Hale’in rejisiyle Gürcistan’da gerçekleştirdiği prömiyerinin hemen ardından festivalde izleyicilerle buluştu. Festival ayrıca Barış Arman’ın yönettiği Flu Lysistrata’yı izleyiciyle buluşturdu.

19 tiyatro, performans ve dans gösterisinin yer aldığı 27. İstanbul Tiyatro Festivali programında, Türkiye’den 11; Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda ve Yunanistan’dan toplam 8 yapım izleyiciyle buluşacak. 27. İstanbul Tiyatro Festivali programı özellikle sahneleme türleri ve biçimlerinin çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Festival, izleyicilerine belgesel tiyatrodan klasik sahnelemelere, çağdaş danstan mask tiyatrosuna, kukla sinemasından mekâna özgü eserlere, dans tiyatrosundan performatif enstalasyonlara uzanan geniş bir yelpazede eserler sunuyor. Festivalin yerli yapımlarında Türkiye tiyatrosundan genç kuşak yazarlar, yönetmenler, oyuncular ile özgün ve yeni metinler öne çıkarken Ercan Kesal, Nesrin Kazankaya, Bülent Emin Yarar, Çiçek Dilligil, Okan Bayülgen, Deniz Türkali, Meral Çetinkaya’nın da aralarında olduğu pek çok deneyimli oyuncu da bu yıl festival sahnesinde yer alıyor.

Dünyaca ünlü koreograf Hofesh Shechter Çifte Cinayet ile festivalde

Çağdaş dans alanında günümüzün en önemli koreograflarından Hofesh Shechter ilk kez Türkiye’de. Dünya çapında tutkulu bir izleyici kitlesine sahip Shechter, yerleşik sanatçısı da olduğu Sadler’s Wells’in ortak siparişi üzerine yarattığı Çifte Cinayet ile Avrupa ve Uzakdoğu turnelerinin hemen ardından festivalin konuğu oluyor. Gösteri, 14-15 Kasım’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

Festivalde ücretsiz etkinlikler

Festival, gösterilerin yanı sıra izleyicilere ücretsiz gerçekleştirilecek çeşitli yan etkinlikler de sunuyor. 8 Kasım’da Familie Flöz’ün Mask Oyunculuğu; 15 Kasım’da Hofesh Shechter’in Yöntemi ve 18 Kasım’da Uppercut Dans Tiyatrosu ile Hareket Etmek başlıklı atölyeler de Hope Alkazar’da gerçekleştirilecek. İKSV Alt Kat ise 27. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, 15-16 Kasım’da çocuklara özel Masal Atölyesi: Masal Matitas etkinliğini düzenleyecek. Hikaye anlatıcısı Candan Çalışkan’ın yürüteceği, 3-5 ve 6-8 yaş gruplarına yönelik atölyelerde, masal anlatısıyla çocukların hayal güçlerini dışa vuracakları sanatsal çalışmalar gerçekleştirilecek.

Festival hakkında detaylı bilgi