Yeni Bir İnsan Türünün Kalıntıları Bulundu

Yeni Bir İnsan Türünün Kalıntıları Bulundu

Yeni Bir İnsan Türünün Kalıntıları Bulundu

Uluslararası bir araştırma ekibi, Filipinler’deki yeni bir insan türünün kalıntılarını ortaya çıkardı ve bölgenin evrim tarihinde önemli bir rol oynadığı kanıtlandı.

Homo luzonensis olarak adlandırılan yeni tür ismini, Callao Mağarası kazılarında 50.000 yıldan daha eski fosillerin bulunduğu Luzon Adası’ndan almıştır. Ekibin lideri, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) Profesör Philip Piper, bulguların Güneydoğu Asya’da insanın evrimi anlayışında büyük bir atılım teşkil ettiğini söylüyor.

Araştırmacılar, arkeolojik kalıntılar içinde en az iki yetişkin ve bir çocuk kalıntısını ortaya çıkardılar.

Homo luzonensis

Profesör Philip Piper “Fosil kalıntıları yetişkin parmak ve ayak kemikleri ile dişleri içeriyor. Ayrıca bir çocuğun femurunu da bulduk. Buluntularda ilginç özellikler var – örneğin, dişler gerçekten küçük ”dedi.

“Genelde dişlerin boyutu, her zaman olmasa da, bir memelinin genel vücut boyutunu yansıtır, bu yüzden Homo luzonensis’in muhtemelen nispeten küçük olduğunu düşünüyoruz. Tam olarak ne kadar küçük bir şey bilmiyoruz. Vücut boyutunu daha kesin ölçebileceğimiz bazı iskelet parçalarını bulmamız gerekir. ” diye ilave etti.

Homo luzonensis, Filipin takımadalarının güneyindeki Flores adasında bulunan ünlü Homo floresiensis veya “hobbit” ile bazı benzersiz iskelet özelliklerini paylaşıyor.

Ek olarak, Sulawesi adasında yaklaşık 200.000 yıl öncesine kadar uzanan taş aletler bulundu. Bu durum, eski homininlerin Güneydoğu Asya’daki büyük adaların çoğunda potansiyel olarak yaşadığı anlamına geliyor.


Ayrıntılı bilgi için; scitechdaily.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir