Theodore Millon | Modern Yaşamda Kişilik Bozuklukları

Theodore Millon | Modern Yaşamda Kişilik Bozuklukları

Çağımızın en itibarlı kişilik kuramcılarından Theodore Millon ve ortak yazarları Seth Grossman, Carrie Millon, Sarah Meagher ve Rowena Ramnath tarafından hazırlanan Modern Yaşamda Kişilik Bozuklukları kitabı İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Modern Yaşamda Kişilik Bozuklukları alanın profesyoneli olmayan insanların da merak ve ilgiyle okudukları, kolay kolay ellerinden bırakamadıkları bir kitap olmasıyla ünlü. Ona bu ünü kazandıran ilk özellik, bütün kişilik bozukluğu türlerini, temel kişilik eğilimleri zemininde “normallikten anormalliğe” uzanan bir yelpaze içinde konumlandırması. Her kişilik örüntüsüyle ilgili sunulan ve DSM-IV açısından tartışılan vaka öyküleri patolojinin gerçek hayatta nasıl somutlaştığını açıkladığı gibi, sıradan kişilik özellikleri ile patolojik olanlar arasındaki ayrımın netleşmesini de sağlıyor.

Kitap boyunca, soyut kavramlar ile somut klinik vakalar arasında kurulan bu ince denge, sınırlı sayıdaki kişilik özelliğinin nasıl olup da sayısız insanda çeşitli görünümlere bürünebildiği anlaşılır hale geliyor. Klinik bilimlerle olduğu kadar sosyal bilimlerle ilgilenenler için de bir referans kitabı, bir klasik olan bu esere başvuranların, kendi kişilikleri hakkında yeni şeyler öğreneceklerini umuyoruz.

Eser Elif Okan Gezmiş’in özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda.

Theodore Millon (1928-2014), çağımızın en itibarlı kişilik kuramcılarından biridir. Kişilik sorunlarının değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan MCMI ölçeğini geliştirmenin yanı sıra 30’un üzerinde kitap, 200’den fazla kitap bölümü ve akademik makaleye de imza atmıştır. 2008’de Amerikan Psikologlar Birliği tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü layık görülmüştür. Birlik ayrıca her yıl kişilik psikolojisi bilimine önemli katkıları olan bir psikoloğa Theodore Millon Ödülü vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir