Rusya Çin ve İran Venezuella’ya Savunma Desteği Veriyor

Rusya Çin ve İran Venezuella'ya Savunma Desteği Veriyor
Rusya, Çin, Venezüellalı ve İranlı denizciler, 26 Temmuz 2017 tarihinde Rusya’nın Primorskiy Krai kentinde Gornostay’da yapılan Deniz Tatbikatında

Rusya Çin ve İran Venezuella’ya Savunma Desteği Veriyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir kez daha, ABD yaptırımlarıyla gittikçe ağırlaşan ve tarihi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan Maduro’nun ayrılmasının sağlanmasında “masadaki tüm seçeneklerin” olduğunu ileri sürdü. Washington, Latin Amerikalı müttefiklerine Maduro muhaliflerine destek verilmesi yönünde çağrıda bulundu, ancak Pekin, Tahran ve Moskova, Madoro’yu destekleyen dünya güçleri arasında yer alıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cumartesi günü Moskova’da yapılan 27. Dışişleri ve Savunma Politikaları Konseyi Meclisine verdiği demeçte, “Amerikalılar egemen ülkelerin iç işlerine açıkça karışıyorlar” dedi. “Venezuela herkesin ağzında. Rejim değişikliği saldırısı başarısız oldu. Fakat Amerikalılar meşru başkanını devirme hedefinden vazgeçmiyorlar.” diye ekledi.

Pompeo ise Cumartesi günü, Rusya’nın Venezüella’ya S-300 füze savunma sistemi hizmet vermesi ve ülkenin onarımı konusunda tavsiyelerde bulunup “askeri-teknik işbirliği” gerçekleştirmesinin ciddi bir problem oluşturduğunu belirtti.

Bolton gibi, Pompeo da röportajında Çin ve İran’ın son girişimlerini hedef aldı. Pekin’i bölgeye gelmekle suçladı. Buna karşın Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Çin’e iftira atma girişimleri sorumsuzluk ve saçmalıktır” dedi.

“ABD uzun zamandır Latin Amerika’yı arka bahçesi olarak görüyor. Burada baskı, tehdit ve hatta yıkımın kasten kullanılmasına başvuruyor. Latin Amerika ülkelerinin ABD’nin kuralları görmezden gelen ve kaosu yayan sahteciliğini anlayacağından eminiz.” diye ekledi.

Pompeo, geçtiğimiz hafta bir terör örgütü olarak nitelenen ve İran seçkin Devrim Muhafızları ile bağlantısı olduğu iddia edilen Mahan Hava Yollarının Tahran’dan Karakas’a doğrudan uçuş başlattığını belirtti. “Bu, İran’ın Güney Amerika’ya müdahale etmesidir ve ABD her konuda hazırdır” diye uyardı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Mousavi ise bu sözleri “saçma” olarak nitelendirdi. “Amerika’nın Trump’ı, 19. yüzyılda olduğu gibi, Latin Amerika’yı kendi arka bahçesine dönüştürmek istiyor. Dünya ve Latin Amerika uluslarının uyandığını ve zaman çarkının geriye doğru hareket etmediğini unutuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir