Polonya’nın Avrupa Birliğinden Ayrılma İhtimali Düşük

Polonya Avrupa Birliğinden Ayrılma ihtimali Düşük

Polonya’nın Avrupa Birliğinden Ayrılma İhtimali Düşük

AB yürütme başkanı Jean-Claude Juncker, Pazartesi günü yayınlanan röportajda, Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisinin bu yıl yeniden seçilmesine rağmen, Avrupa Birliği’nden ayrılma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Polonya Rzeczpospolitaon gazetesinin haberine göre, sonbaharda Polonya’da yapılan parlamento seçimlerinden sonra “Polexit” olup olmayacağına ilişkin soruya Juncker “Hayır” yanıtını verdi ve “Polonya bizimle birlikte çünkü ortak değerlerimiz var.” dedi.

Polonya’nın en büyük muhalefet cephesi, Hukuk ve Adalet Partisi’nin sonunda ülkeyi AB’nin dışına çıkarabileceği konusunda defalarca uyardığı biliniyor. Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) 2016’nın başından beri Avrupa Komisyonu’nun Polonya mahkemelerini ele alması nedeniyle ile çatışma halinde. Çoğu AB ülkesi ise komisyonu destekliyor.

Komisyon, Polonya Hükümetinin 38 milyon kişilik ülkede temel demokratik standartları sınırlamasından endişe duymakta. Komisyon tarafından, Polonya’nın hukukun üstünlüğüne uyup uymadığını izlemek için benzeri görülmemiş bir prosedür başlatıldı. İktidar Partisi aynı zamanda çevrenin korunması ve göç konusunda da Brüksel ile tartışma halinde.

Bütün bunlara rağmen Polonya’nın Avrupa Birliğinden ayrılma ihtimalinin olabileceği konusuna pek ihtimal verilmiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir