Notre Dame Katedrali’nde Yangın

Notre Dame Katedrali'nde Yangın

Paris’teki ünlü Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı ve hızla binaya yayıldı.

Yetkililer, nedeni henüz belirlenemeyen yangının yenileme çalışmaları ile bağlantılı olabileceğini belirtiyor. Yangınla mücadele için büyük bir çalışma sürdürülmekte, ancak 850 yıllık Gotik katedralin kulesi ve çatısı ne yazık ki çökmüş durumda.

Alınan bilgiye göre katedralin yetkilileri çökmekte olan binayı kurtarmak için geçen yıl fon başvurusunda bulunmuşlar. Yüzlerce insan katedralin çevresindeki sokaklarda toplanarak sessizce alevleri gözlemlemekte.

Olay yerine giden Fransız Devlet Başkanı Emmanuel Macron, “Bütün vatandaşlarım gibi, bu elim yangını görmekten üzgünüm” dedi. Bir yetkili yangın nedeniyle Macron’un programını iptal ettiğini bildirdi.

Yangın pazartesi günü öğleden sonra başladı ve hemen binayı çevreleyen alan boşaltıldı. Olay yerinde bulunan Paris belediye başkanı Anne Hidalgo, olayı “korkunç bir yangın” olarak nitelendirdi ve insanların güvende olabilmeleri için itfaiye ekipleri tarafından belirlenen sınırlara dikkat edilip uyulması gerektiğini belirtti.

Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Notre-Dame Katedrali, taşlarda çatlakların ortaya çıkması nedeniyle tadilata girmişti. Yangının yapının dengesini olumsuz yönde etkileyebileceğinden endişe edilmekte.

Paris savcılığı, olayla ilgili soruşturma açtığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir