Haşim Kılıç’tan AKP’ye eleştiri!

Haşim Kılıç'tan AKP'ye eleştiri!

Haşim Kılıç’tan AKP’ye eleştiri!

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’ndan Şubat 2015’te emekli olan Haşim Kılıç, katıldığı bir ödül töreninde AKP’yi sert dille eleştirdi. Kılıç, “Oysa iktidara ‘önce ahlak ve maneviyat’ diyerek gelmişlerdi” ifadelerini kullandı. Katıldığı bir ödül töreninde gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, Kamu İhale Kanunu’nun yürürlüğe girdiğinden bu yana 186 kez değiştirildiğini belirterek, AKP iktidarı ve kadrolarını sert eleştirdi.

“AHLAK VE MANEVİYAT”

Hukuk felsefesindeki pozitif hukuk-ahlak konusuna değinen Haşim Kılıç şöyle konuştu: “Bir kanun niye bu kadar değiştirilir? Pozitif hukuk kuralını kaldırıyorsunuz ki öbür tarafa, ahlaki tarafı terk ediyorsunuz. Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır. Biz bu ahlaki daha doğrusu insanların subjektif alanına bırakılan işleri sıfıra indirmediğimiz sürece, bu ülkede rahat edemeyeceğiz.”

“RET OYU KULLANMIŞTI”

Haşim Kılıç, 2007’de Tülay Tuğcu’nun emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmişti. Kılıç 2008’de AYM’nin önüne gelen AKP’nin kapatılması davasında “Ret” oyu kullanmış ve parti 6’ya 5 oyla kapatılmamıştı.

Kaynak Yeniçağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir