Gül Nedir Ne Demektir Rosa

Gül Nedir Ne Demektir Rosa

Gül Nedir
Kokusu, görüntüsü ve kadifemsi dokunuşu ile bütün kültürlerde en başı çeken çiçek türüdür gül.

Değişik davranış biçimlerinin sembolü olan, hem görsel hem de yazınsal sanatların konusu olan en zarif çiçeklerden biridir gül.

Gül Nedir Tanım ve etimoloji

Gül kelimesi Farsça kökenlidir. En eski İran dili olan Orta Farsça denilen Avesta dilindeki vardha “gül” sözcüğünden evrilmiştir. Sözcüğün diğer anlamı “büyütme, artırma, kültive etmek” tir. Fiil kökü vard- “yetiştirmek, büyütmek, beslemek, kültive etmek;” vrday “büyüme, artma, kültivasyon” anlamına gelmektedir. Yabani bir şey değil, insan eliyle beslenip büyütülmüş bir şey olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır.

Köken ve türleri

Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsine mensup güzel kokulu ve güzel görünüşlü bitki türlerine verilen addır.

Gülgiller (Rosaceae) familyasında 115 cins ve 3200 civarında tür bulunmaktadır. Bu familyanın bir üyesi olan gülün (Rosa L.) ise 200 civarında türü ve 18-20.000 civarında çeşidi bulunmaktadır.

Anavatanı Anadolu (özellikle Akdeniz bölgesi), İran ve Çin’dir. Ancak, çok geniş bir coğrafyaya yayılabilmiş ve insanlık öncesine kadar tarihlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir