teknoloji
bilim
Nene Hatun / Bir Kahramanlık Destanı - artimetre
sehirlerarasi nakliye ofis tasimaciligi esya depolama panax kibarlı panax
nene hatun

Nene Hatun / Bir Kahramanlık Destanı

Nene Hatun:Aziziye 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gösterime giriyor. Yönetmenliğini Avni Kütükoğlu, yapımını Veysi Dündar ve Sabahattin Kat’ın üstlendiği filmde başrolü Açelya Elmas oynuyor.  Ülkemizde büyük bir eksiklik olan ve beyazperde de nadir olarak gördüğümüz destan ve kahramanlık hikayelerine bir yenisi ekleniyor. Nene Hatun’un Aziziye Tabyaları’nda verdiği kahramanlık öyküsünün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda vizyona girmesi ise gerçekten manidar. Film’in çekimleri tamamlandığında filmin yapımcıları Veysi Dündar ve Sabahattin Kat ile hoş bir sohbet yaptık. Sağolsun Almanya ve İstanbul arasında mekik dokuyan yönetmen Olgun Özdemir‘de bizi ön gösterime çağırdı ama gidemedik. Özellikle eski Yeşilçam oyuncusu olan Sabahattin Kat’ın film çekimleri ve filme dair yorumlarını dinlerken heyecenlanmadan da edemedik. Türk Sineması adına yaşadığı coşku, heves ve yaptığı işe olan güven ile ortaya çok güzel bir film çıkardıklarına hiç şüphemiz yok. Sabahattin Kat ve Veysi Dündar gibi insanların olduğunu bilmek Türk Sineması adına daha nice başarılı projenin altına atılacak imzaların garantisidir. Aşağıda yapımcılarla yaptığımız ufak röportajı okuyabilirsiniz.

İyisi mi bu Cumhuriyet Bayram’ında eşinizi dostunuzu toplayın ve  bu kahramanlık destanını izlemeye gidin. Gidin ki sonraki Cumhuriyet bayramlarımızda daha nice kahramanlık destanlarımızı peyazperde de izleyebilelim.

Artimetre: Nereden çıktı bu film? Nasıl başladı?

Veysi Dündar: Ortak yapımcım Sabahattin Kat, Erzurum belediye başkanına bu projeden söz ediyor. Daha sonra hemen harekete geçiyoruz.

Artimetre: Senarist, yönetmen aynı kişiler değil mi? Oyuncu kadrosunda kimler var?

Veysi Dündar: Evet, Avni Kütükoğlu senarist ve yönetmen. Nene Hatun’u Açelya Elmas oynuyor. Diğer oyuncularımız; Barış Koçak, Levent Ülgen, Betüm Şahin, Selahattin Taşdöğen, Serdar Gökhan, Murat Soydan, Yılmaz Köksal ve Nuri Alço. Oyuncu kadromuz son derece kuvvetli.

Artimetre: Nuri abi’yi hep kötü rollerle biliriz bu kez nasıl göreceğiz? Hap felan?

nene_Hatun02

Nene Hatun Film Setinden

Veysi Dündar: Yine kötü rolde ama bu sefer tecavüz yok. (Gülüşmeler) İzleyin bakalım.

Artimetre: Peki, film için belgesel özellikleri daha ağır basıyor diyebilir miyiz?

Veysi Dündar: Hayır, tam manasıyla bir sinema filmi oldu. Gerçek bir savaş filmidir desek yeridir. Filmde iki başarı hikayesi var. Bir tanesi günümüzde geçen ve Nene Hatun köyünden çıkan sporcu bir kadın. Diğeri Nene Hatun’un vatan topraklarına savunmak için verdiği zorlu mücadele.

Artimetre: İki paralel hayatın benzer izdüşümleri yani. İki ayrı kahramanlık hikayesi izleyeceğiz yani.

Veysi Dündar: Aynen öyle.

Artimetre: Bu filmi diğer yapımlardan ayıran ne var?

Veysi Dündar: Türkiye’nin en büyük sinema platosunu kurduk. 30 haneli bir köy…Camisinden kahvehanesine kadar. 100 küsur dönüm bir arazi üzerine… Oldukça büyük bir alan. Ayrıca sinema tarihimizde de en çok figüranın rol aldığı film diyebilirim.

Artimetre: Komik anılarınız da olmuştur tabi.

Veysi Dündar: Evet, normal figürana 20 TL verirken, rus ve ermeni figüranı oynayana bir o kadar daha vermek zorunda kaldık. Bu da epey komik bir durum tabi.

Artimetre: Herşeyin bir bedeli vardır sözünü burada bifiil tecrübe etmişsiniz yani. (Gülüşmeler)

Veysi Dündar: Daha traji komik olanı…Türk, Ermeni kıyafetleri giyen figüranlar birbirlerine “Sen Türksün, Sen Ermenisin” diye sataşırken birbirlerine girdiler.

Artimetre: Çok enteresan örnekler bunlar. Gerçi kalabalık, figüranlık ne diyelim… Böyle şeyler olabilirmiş gibi geliyor. Peki, uzun lafın kısasası.  Bu filmde ağlar mıyız?

Veysi Dündar: Valla, izleyenlerin çok gurur duyacağı ve evet, duygulanıp ağlayacakları bir film oldu diyebilirim.

Artimetre: Filmin müziklerini kim yapmıştı?

Veysi Dündar: Mustafa Çeçeli.

Artimetre: O zaman ağlayacağımız kesin hocam.

Sizlere başarılar diliyorum. Böyle bir filme de yapımcı olmanızdan ötürü de sizleri tekrar tebrik ediyorum. Umarım devam projeleriniz gelir. Filmi merakla bekliyoruz.

Filmin Fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz;

Related News

Comments are closed

Copyrıght 2013 FUEL THEMES. All RIGHTS RESERVED.