teknoloji
bilim
Özgün Genç Ressamlar - artimetre
sehirlerarasi nakliye ofis tasimaciligi esya depolama panax kibarlı panax
ozgun_genc_ressamlar

Özgün Genç Ressamlar

Bu sezon, genç Madonna’nın anadan doğma halleriyle, Ferhat Deniz’in kâbusları ve Ayşegül Sağbaş’ın en olmadık zamanlarda yakalanan kadınlarıyla (fadular) başarılı genç sanatçılara yer veren CDA Projects, hızını hiç kesmeden yine farklı tarzları olan sanatçıları bularak Genç/Yeni/Farklı adında yeni sergisini geçtiğimiz günlerde (5 Haziran) açtı.

Yaklaşık 500, otuz beş yaş altı genç sanatçının başvuru yaptığı, fakat içlerinden 26 genç sanatçının eserlerinin seçilerek sergilenmeye değer bulunduğu sergi, Beyoğlu, Mısır Apartman’ın iki katında yer alan CDA Projects ve Casa Dell’Arte galerileri’nde açıldı.- Bilindiği üzere Mısır Apartmanı’ndaki galerilerden Casa Dell’Arte, geçtiğimiz yıl Midnight Express’ten boşalan daireye genç kardeşi CDA Projects’i yerleştirmişti- Diğer açılışlardan farklı olarak bu sergide ses sistemleri kurulup müzik yüksek dozda verilmişti. Benzer şeyleri geçtiğimiz günlerde açılan Roxsane ve Cüneyt Ayral’ın küratörlüğünü yaptığı Koray Erkaya’nın fotoğraf sergisinde de görmüştük. Tüm bunlar akıllara artık İstanbul’daki sergi açılışlarının konseptleri mi değişiyor sorusunu gündeme getiriyor. İnsanlar, hem sergiyi geziyor hem de kendilerini bir partinin içine düşmüş gibi hissediyor.

Amacı çağdaş Türk sanatının yeni temsilcilerini desteklemek olan sergide bu sene jüri görevini Türkiye’de ilk ve tek ‘Müzecilik’ eğitim programının kurucusu Prof. Tomur Atagök üstlendi. Sergide eserleri bulunan genç yeteneklerse: Burçin Başar, Aslı Torcu, Hüseyin Rüstemoğlu, Çağla Cömert, Ece Akay, Aslı Narin, Gözde Başkent, N.Müge Selçuk, Şerif Karasu, Leyla Emadi, Dilek Ayker, Şefik Özcan, Elçin Acun, R. Alpagut Ayberk, Mehmet Sağbaş, Ercan Akın, Seyit Mehmet Bucukoğlu, Funda Alkan, İpek Şenel, Seçil Büyükkan, Ekin Onat Von Merhart, Faruk Yiğen, Kezban Boyla, Sema Kayaönu, Zeynep Kayan ve Elif Süsler.

Genç yeteneklerden iki isim bitirdikleri bölümlerden farklı bir alanda yaptıkları başarılı çalışmalarla dikkatleri çekiyor. Bunlardan biri Ekin Onat Von Merhart. Sanatçı Berlin Konservatuarında Bale ve Koreografi eğitimi almasına rağmen resim alanında diğer çağdaşlarından çok daha özgün çalışmaları ile kendini ortaya koyuyor. Diğer bir genç yetenek Mehmet Sağbaş ise Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu. Sanatçı bu bölümü bitirmekle de kalmayıp Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de doktorasını tamamlayarak Yrd. Doç. Dr. olarak öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

26 genç ve özgün ressamdan oluşan “Genç/Yeni/Farklı” adlı sergi 30 Haziran’a kadar CDA Projects ve Casa Dell’Arte galerileri’nde görülebilir.

Sanat ve sevgi ile

Şöhret Doğruyol – İstanbul

Related News

Comments are closed

Copyrıght 2013 FUEL THEMES. All RIGHTS RESERVED.